Батьківський лекторій

Правову культуру – дітям!
З метою виховання соціально-компетентного дошкільника в дошкільному закладі велику увагу приділяємо правовому вихованню дітей.Роботу дошкільного закладу спрямовуваємо в трьох напрямах:
  •  методична та контрольно-аналітична робота з педагогами;
  •  навчально-виховна робота з правової освіти дошкільників;
  •  робота з батьками.
Мета навчально-виховної роботи з правової освіти дошкільників – дати дітям початкові знання про норми поведінки, формувати навички їх дотримання, відповідного ставлення до правомірних дій, вчинків, а також до правопорушень, злочинів, шкідливих звичок та інших проявів антигромадської поведінки, виховувати повагу до батьків, вихователів, ровесників, людей похилого віку, знайомити з правилами бережливого ставлення до природи, своїх речей, предметів побуту тощо. Як відомо, провідним видом діяльності для дитини є ігрова діяльність. Гра орієнтує малюка в соціальній дійсності, виховує в нього прагнення до суспільно значущої і суспільно оцінюваної діяльності. В грі формується характер, вольові якості, відбувається «навчання життю» за певними правилами. У грі виховується позитивна самооцінка та формується на її підставі «Я»-концепція. Використовуючи різноманітні ігрові вправи, діти набагато легше засвоюють матеріал, працюють із більшим зацікавленням. У плані виховної роботи з дошкільниками доцільно проводити:
  •  ігри-вправи на актуалізацію «Я»;
  •  ігри-вправи, в яких дітям пропонується розв’язати ситуації з певним морально-правовим змістом;
  •  дидактичні ігри, наприклад, «Порівняй героїв казок», «Яке право порушено», «Що добре, а що погано», «Східці правди (доброти, ввічливості)» та інші;
  •  ігри-стратегії та сюжетно-рольові ігри.
Діти, права яких порушуються, часто стають соціально і психологічно дезадаптованими. Коли порушуються права дитини?
  •  Коли немає безпеки для її життя та здоров'я.
  •  Коли її потреби ігноруються.
  •  Коли не задовольняються її основні потреби.
  •  Коли щодо дитини спостерігаються випадки насильства або приниження.
  •  Коли порушується недоторканність дитини.
  •  Коли завдається шкода здоров'ю дитини.
  •  Коли дитину ізолюють.
  •  Коли вона не має права голосу у процесі прийняття важливого для сім'ї рішення.
  •  Коли вона не може вільно висловлювати свої думки і почуття.
  •  Коли її використовують у конфліктних ситуаціях з родичами.
  •  Коли дитина стає свідком приниження гідності інших людей.
  •  Коли навіюють страх за допомогою жестів, поглядів, погроз фізичного покарання.
  •  Коли дитину залякують, використовуючи при цьому суспільні установи (міліцію, церкву, спецшколу, колонію, лікарню).
  •  Коли порушують статеву недоторканість дитини.
  •  Коли контролюють її доступ до спілкування з ровесниками, дорослими, родичами, одним із батьків, якщо на це нема рішення суду.
  •  Коли використовують дитину, як засіб економічного торгу під час розлучень, поділу майна.
  •  Коли дитині не надається право робити помилки.
Треба зауважити, що формування у дитини дошкільного віку свідомої безпечної поведінки та найпростіших правових знань базується на прикладах поведінки дорослих. Тому педагогам дошкільних закладів потрібно не лише враховувати це самим, а й особливу увагу приділяти роботі з батьками.Робота з батьками охоплює коло питань з таких тем: «Виховання дітей – спільна справа батьків і педагогів», «Роль сім’ї у розвитку особистості дитини», «Дотримання прав дитини. Обов’язки батьків. Конвенція ООН про права дитини», «Вікові особливості дошкільника», «Етика стосунків у сім’ї», «Типові помилки у сімейному вихованні», «Культура спілкування», «Наскільки самостійна ваша дитина», «Щаслива сім’я. Яка вона?».Головне у співпраці з кожною сім'єю – допомогти батькам зрозуміти і сприйняти сучасні гуманістичні ідеї та орієнтири, які ґрунтуються на повазі до особистості дитини, турботі про її всебічний розвиток. Ігнорування суб’єктивного досвіду дитини призводить до виникнення проблем у вихованні та труднощів у навчанні.