Профілактика кишкових захворювань

Профілактика кишкових інфекцій

Серед інфекційних захворювань особливе місце займають гострі кишкові інфекції: дизентерія, сальмонельоз, черевний тиф, паратифи А і В, холера, харчові токсикоінфекції та ін.

Ці захворювання виникають внаслідок вживання інфікованих харчових продуктів або води, які проникають в організм людини через брудні руки, продукти харчування. Кишкові інфекції поширені повсюдно, навіть у розвинутих країнах, характеризуються високим рівнем захворюваності.

Серед дітей рівень захворюваності кишкові інфекції  приблизно утричі вищий, ніж у дорослих. При цьому половина зареєстрованих випадків захворювань припадає на дітей раннього віку - до 3 років.

Для кишкових інфекцій характерна весняно - осіння сезонність. Саме у цей період відбувається ріст захворюваності. Збудники кишкових інфекцій передаються за допомогою фекально-орального механізма, харчовим, водним, контактно-побутовим шляхами. Факторами передачі є м'ясо, яйця, вода, кухонний інвентар, руки, мухи. Інфіковані продукти на смак і вигляд не відрізняються від безпечних та якісних.

Час від зараження до перших клінічних проявів захворювання триває від декількох годин до двох-трьох діб. Джерелом інфекції може бути хвора людина з клінічними проявами інфекції або здоровий носій. Носії становлять епідеміологічну небезпеку, оскільки вони ведуть активний спосіб життя, при цьому контактують зі здоровими людьми, займаються готуванням страв, будучи хворими працюють на об'єктах громадського харчування, на підприємствах, що займаються виготовленням продуктів харчування.

Враховуючи те, що з настанням теплої пори року зростає небезпека щодо захворюваності на кишкові інфекції, для попередження захворювання належить виконувати такі вимоги:

•  Перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов'язково мити руки з милом.
  • Не вживати м'ясні та молочні продукти, придбані на стихійних ринках, з рук приватних осіб.
  •  Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води). Для пиття і приготування їжі - використовувати питну бутильовану воду або воду з централізованих джерел водопостачання.
  • Не допускати споживання продуктів та напоїв з протермінованим терміном зберігання.
  • Не вживати харчові продукти та напої при найменшій підозрі щодо їх якості. При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки) для миття посуду і рук використовувати перекип'ячену воду. При харчуванні у лісі, на пляжі виключати контакт продуктів з грунтом та піском.
  • Зберігати продукти харчування тільки у спосіб зазначений на упаковці та у встановлені терміни.
  • При подорожуванні не рекомендовано брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські кремові вироби, м'ясні салати, паштети інші продукти, що потребують охолодження при зберіганні).
  •   На відпочинку без організованого харчування виключати приготування багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м'ясні салати, багатокомпонентні страви). Зберігання виготовленої страви без холодильного обладнання не має перевищувати 2 години. Овочі та фрукти перед вживанням ретельно мити, обдавати окропом.
  •  У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання терміново звернутися до найближчої лікувальної установи. Не займайтеся самолікуванням. При груповому відпочинку хворого бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати від колективу. При тяжкому стані хворого негайно викликати швидку допомогу.

ПАМЯТАЙТЕ!

Тільки чітке дотримання всіх гігієнічних вимог та правил дасть можливість уникнути зараження кишковими інфекціями!