Система роботи закладу дошкільної освіти з організації харчування дітей

Одним із найактуальніших питань для працівників системи дошкільної освіти є організація харчування дітей у  закладах дошкільної освіти. Питання харчування дітей  посідає важливе місце і в суспільстві. Адже на першому місці дитина, а отже її здоров'я та захист. Тому маємо докласти максимум зусиль для того, щоб діти росли здоровими, а для цього вони повинні мати збалансоване і відповідне їхньому віку харчування не лише вдома, а й у дошкільному закладі.
В нашому дошкільному закладі створена система роботи з організації харчування дітей, яка здійснюється відповідно до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої спільним наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства здоров’я України від 17.04.2006 № 298/227, Змін до Інструкції та інших нормативно-правових актів, які регулюють порядок організації харчування дітей у закладах дошкільної освіти.
Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань та для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються в дошкільному закладі. Режим харчування дітей в дошкільному закладі відповідає режиму роботи закладу та вікових груп і затверджений завідувачем.
Дошкільний заклад укомплектований кваліфікованими кадрами (2 кухарі, підсобний робітник). Харчоблок дошкільного  закладу забезпечений необхідним устаткуванням та технологічним обладнанням, достатньою кількістю кухонного посуду, інвентарю, спецодягом, необхідними мийними та дезінфекційними засобами та рекомендаціями по їх застосуванню згідно вимог.
В ЗДО ведеться систематична і планомірна робота по організації безпечного і якісного харчування дітей (замовлення і прийняття безпечних і якісних продуктів харчування, продовольчої сировини у необхідній кількості, додержання умов і термінів їх зберігання, технології приготування страв, правил особистої гігієни працівників харчоблоку). Продукти харчування надходять до закладу разом із супровідними документами, які свідчать про їх безпечність, якість, ґатунок, категорію і дату виготовлення.
Згідно з примірним двотижневим меню, картотеки страв складається  меню-розклад окремо для двох вікових груп – дітей віком до 3 років та дітей віком від 3 до 6 років. Щомісячно проводиться детальний аналіз виконання грошових та натуральних норм продуктів харчування, за необхідністю корекція харчування дітей з метою відповідності його нормативним показникам по збалансованості та калорійності.
Перед кожним прийомом їжі стіл сервірують згідно з меню. З двохрічного віку дітей привчають користуватися серветкою. На четвертому році життя навчають користуватися виделкою, а на п'ятому році - негострим ножем.

Дітей привчають сідати за стіл охайними, з чистими руками, сидіти за столом правильно і користуватися столовими приборами (згідно з вимогами навчальної програми). Руки необхідно мити безпосередньо перед тим, як дітей садять за обідні столи, і після приймання їжі. З чотирьохрічного віку дітей навчають чергувати у групі під час приймання їжі з використанням санітарного одягу (фартушки, косинки або ковпаки), сервірувати столи і збирати використаний посуд.

В закладі здійснюється щоденний контроль за організацією харчуванням дітей сестрою медичною старшою та завідувачем. На основі результатів контролю проводиться індивідуальна робота з певною категорією працівників.
Планово проводиться контроль за санітарно-гігієнічним станом харчоблоку, технологією приготування їжі, умовами її зберігання і дотриманням термінів реалізації, виконанням норм харчування.
Завгосп  та сестра медична старша   ведуть суворий облік продуктів харчування.
Завідувач, сестра медична старша проводять санітарно-просвітницьку роботу серед персоналу та батьків з питань раціонального харчування, дають оцінку ефективності харчування, проводять заняття з персоналом з питань гігієни харчування, профілактики харчових отруєнь і групових гострих кишкових інфекцій. Питання раціонального харчування дітей включається у тематику батьківських зборів, консультацій для батьків, розглядається на загальних зборах колективу, нарадах, висвітлюється в інформаційних куточках.
Вихователі груп дошкільного закладу проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед батьківської громадськості щодо організації харчування у сім’ї. Домашнє харчування має доповнювати раціон дитячого садка.
Для отримання інформації батьками про харчування дітей в закладі щодня розміщується меню.

В своїй роботі ми керуємося такими принципами: